Podział przestrzeni zaprojektowany przez arch. Roberta Koniecznego, KWK Promes

powierzchnia łączna: 65,7 m²

Parter to przestrzeń wspólna, gdzie spotykają się domownicy i goście. Zaplanowany został wokół wewnętrznego trzonu, który mieści łazienkę i kominek. Wszystkie pomieszczenia łączą się ze sobą, a wiszące schody dzielą wnętrze na strefy. Duże okna balkonowe otwierają je na ogród.

Centralnie umieszczone wejście sprawia, że komunikacja jest krótka, a każdy wchodzący na piętro ma szansę spotkać się z osobami, przebywającymi na parterze domu.

Podział parteru można dowolnie modyfikować względem stron świata, dostępu światła dziennego i potrzeb domowników. 

powierzchnia: 5,5 m²

Wejście do domu to ważna strefa; to tu już od progu możemy poczuć się u siebie. Przy wyjściu z domu całej rodziny wygoda i przestrzeń to sprawa nadrzędna. Dlatego w prostokątnym przedpokoju znalazło się miejsce na dużą szafę, lustro, szafkę na buty i inne drobiazgi.  

Z przedpokoju drzwi prowadzą bezpośrednio do kuchni (co jest istotne, gdy wracamy z zakupów) lub, na wprost, do strefy dziennej.

Możliwe jest też zrezygnowanie z gabinetu i powiększenie przedpokoju np. o dużą garderobę, przeniesienie w to miejsce łazienki bądź powiększenie pokoju dziennego. 

powierzchnia: 16,1 m²

Duża, jasna przestrzeń dzienna z oknem balkonowym wychodzącym na ogród to miejsce relaksu dla całej rodziny. Jest tu wygodna kanapa, fotele i szafka RTV. Ażurowe schody wiszące oddzielają pokój dzienny od jadalni. Można również pod nimi wygospodarować miejsce na przechowywanie, bibliotekę itp.

Pokój dzienny wraz z komunikacją i schodami to ponad 28 m²!

Sercem przestrzeni dziennej jest kominek. Dzięki narożnej formie promieniuje na wypoczywających domowników, ale też dociepla schody i jadalnię.

Możliwa jest oczywiście rezygnacja z gabinetu i powiększenie salonu o jego dowolną część.
W czasie ładnej pogody można powiększyć pokój dzienny o przylegający do niego taras.

powierzchnia: 2,6 m²

Łazienka na parterze jest dokładnie przemyślana – mieści toaletę umywalkę i prysznic. Może być więc wykorzystywana również jako osobna łazienka dla gości nocujących w gabinecie. 

Inwestorzy decydujący się na ogrzewanie gazem mogą w niej umieścić również piec gazowy. 

W przypadku rezygnacji z kominka i zastosowaniu wentylacji mechanicznej, łazienkę można powiększyć w kierunku schodów i jadalni.

W każdej konfiguracji będzie ona maksymalnie funkcjonalna, a jej centralne położenie zapewni łatwy dostęp z każdego miejsca parteru.

powierzchnia: 9,5 m²

Kuchnia to serce domu, dlatego została optymalnie zaplanowana.

Po pierwsze – wejście z korytarza i układ w kształcie litery L jest wygodny i funkcjonalny. Wnęka na wysoką zabudowę mieści lodówkę i wysoką szafę. 

Po drugie – światło dzienne wpada przez duże okno umieszczone nad blatem kuchennym, na którym przewidziano niezbędne sprzęty i przestrzenie robocze. Ich układ można dowolnie modyfikować.

Po trzecie – połączenie z jadalnią tworzy jedną wspólną przestrzeń kulinarną. Jeśli jednak lubimy kuchnię oddzieloną od pokoju – wystarczy zamontować w przejściu drzwi lub przedłużyć ścianki działowe. I gotowe!

powierzchnia: 11,2 m²

W jadalni podstawą jest duży stół i miejsce do przechowywania. To miejsce do biesiadowania, rozmów, śmiechu, wspólnej zabawy. Fajnie jest też siedząc przy stole oglądać przyrodę za oknem. To wszystko znajdziecie w Domu Optymalnym. 

Latem wystarczy otworzyć okno balkonowe żeby poczuć się jak na pikniku. Zimą zza stołu widać ogień płonący w kominku.

Optymalnie – tak, jak lubisz najbardziej.

powierzchnia: 8,8 m²

To może być miejsce do pracy, pokój gościnny, osobny pokój dla dorosłego dziecka lub starszego rodzica.

Można też zupełnie z niego zrezygnować na rzecz większego salonu, powiększenia przedpokoju czy wygospodarowania pomieszczenia gospodarczego z garderobą i pralnią. 

Bo Dom Optymalny jest elastyczny i dostosowuje swoje wnętrza do potrzeb konkretnej rodziny. 

powierzchnia łączna: 42,1 m²

Piętro to przestrzeń prywatna, w przypadku rodziny 2+2 podzielona na 3 osobne pomieszczenia oraz łazienkę. Dodatkową powierzchnią są 2 zadaszona balkony, na które prowadzą drzwi z każdego wnętrza. Mogą stanowić one przedłużenie pokoi.

Zarówno pomieszczenia jak i  klatka schodowa doświetlone są oknami dachowymi.  

Układ wnętrz można modyfikować, zmieniając rozkład, przeznaczenie czy liczbę pomieszczeń.

powierzchnia: 4,6 m²

Schody na piętro łączą się z  przedpokojem, którego drzwi prowadzą do poszczególnych prywatnych pokoi i łazienki.

Schody można zabezpieczyć barierką lub wykonać dodatkową podłogę nad ich częścią (nad parterem). Ciekawe są na przykład szklane, przezierne podłogi lub siatki, tworzące coś w rodzaju hamaku. 

Dzięki oknu dachowemu przedpokój jest jasny.

powierzchnia: 12,2 m²

Sypialnia rodziców mieści podwójne łóżko, szafę, biurko lub toaletkę. Duże okno prowadzi na zadaszony balkon. Dostarcza ono również światło dzienne. 

Podniesiona ścianka kolankowa sprawia, że przestrzeń pod skosami jest funkcjonalna. Nie musimy się bać, że wstając rano z łóżka napotkamy na drodze sufit.

powierzchnia: 10,6 m²

Pokoje dziecięce służą jednocześnie do zabawy, pracy i odpoczynku, dlatego ważne jest ich dobre zorganizowanie i położenie względem stron świata. 

Okno dachowe i balkonowe zapewniają dużo dziennego światła. Wystrój może być różny w zależności od wieku dziecka, ale zawsze zmieści się tu łóżko, szafa na ubrania, zabawki i skarby, a także stolik lub biurko. Reszta zależy od pomysłowości i zainteresowań lokatora. 

Podział piętra można zmieniać w zależności od potrzeb i liczby mieszkańców. Możliwa jest również rezygnacja z balkonu i powiększenie pokoi o 6,9 m².

powierzchnia: 7,8 m²

W drugiej sypialni dziecięcej łóżko umieszczono pod skosem, żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Dzięki temu znalazło się miejsce na biurko i przechowywanie.

Pokój jest jasny, doświetlony oknem balkonowym i dachowym. 

Aranżację pokoi można zmieniać w zależności od potrzeb i liczby mieszkańców. Możliwa jest również rezygnacja z balkonu i powiększenie pokoi o 6,9 m².

powierzchnia: 6,9 m²

Łazienka czyli miejsce, gdzie dbamy o siebie, więc jest tu wszystko, co potrzebne – duża wanna, umywalki, WC, a także pralka. Budując półściankę można dołożyć jeszcze prysznic.

Po kąpieli wychodzimy na balkon, a potem, drugimi drzwiami balkonowymi, wprost do sypialni!

Pranie to czysta przyjemność, jeśli można je wysuszyć na powietrzu – a z łazienki na balkon tylko kilka kroków. 

powierzchnia: 13,8 m²

Wierzcie nam, fajnie jest mieć zadaszony balkon. Daje on poczucie bezpieczeństwa i intymności. 

Balkony zostały zadaszone, żeby stanowić przedłużenie przylegających do nich pomieszczeń. Jesteśmy na zewnątrz, a jakbyśmy wciąż byli w środku. Możemy z nich korzystać w czasie deszczu, a w upalne dni dają przyjemny cień. Zadaszenie balkonów chroni też pomieszczenia przed przegrzaniem.

Jeśli ktoś nie lubi balkonów – można je zabudować powiększając tym samym pokoje na piętrze.

Oglądasz Dom Optymalny w wersji 108 m².

Zobacz inne wielkości Domu Optymalnego: 129 m² | 158