Podział przestrzeni zaprojektowany przez arch. Roberta Koniecznego, KWK Promes

powierzchnia łączna: 84,5 m²

Parter to przestrzeń wspólna, gdzie spotykają się domownicy i goście. Zaplanowany został wokół wewnętrznego trzonu, który mieści łazienkę i kominek. Wszystkie pomieszczenia łączą się ze sobą, a wiszące schody dzielą wnętrze na strefy. Duże okna balkonowe otwierają je na ogród.

Centralnie umieszczone wejście sprawia, że komunikacja jest krótka, a każdy wchodzący na piętro ma szansę spotkać się z osobami, przebywającymi na parterze domu.

Podział parteru można dowolnie modyfikować względem stron świata, dostępu światła dziennego i potrzeb domowników. Można też zrezygnować z garażu jeszcze bardziej powiększając powierzchnię parteru.

powierzchnia: 4,9 m²

Wejście do domu to ważna strefa; to tu już od progu możemy poczuć się u siebie. Przy wyjściu z domu całej rodziny wygoda i przestrzeń to sprawa nadrzędna. Dlatego w prostokątnym przedpokoju znalazło się miejsce na dużą szafę, lustro, szafkę na buty i inne drobiazgi.  

Z przedpokoju drzwi prowadzą bezpośrednio do garażu (co jest istotne, gdy wracamy z zakupów) lub do strefy dziennej.

Możliwe jest też zrezygnowanie z gabinetu i powiększenie przedpokoju np. o dużą garderobę, przeniesienie w to miejsce łazienki bądź powiększenie pokoju dziennego. 

powierzchnia: 24,3 m²

Duża, jasna przestrzeń dzienna z oknem balkonowym wychodzącym na ogród to miejsce relaksu dla całej rodziny. Jest tu wygodna kanapa, fotele i szafka RTV. Ażurowe schody wiszące oddzielają pokój dzienny od jadalni. Można również pod nimi wygospodarować miejsce na przechowywanie, bibliotekę itp.

Pokój dzienny wraz z komunikacją i schodami to prawie 35 m²!

Sercem przestrzeni dziennej jest kominek. Dzięki narożnej formie promieniuje na wypoczywających domowników, ale też dociepla schody i jadalnię.

Możliwa jest oczywiście rezygnacja z gabinetu i powiększenie salonu o jego dowolną część.
W czasie ładnej pogody można powiększyć pokój dzienny o przylegający do niego taras.

powierzchnia: 3,4 m²

Łazienka na parterze jest dokładnie przemyślana – mieści toaletę umywalkę i prysznic. Może być więc wykorzystywana również jako osobna łazienka dla gości nocujących w gabinecie. 

Inwestorzy decydujący się na ogrzewanie gazem mogą w niej umieścić również piec gazowy. Zmieści się tu również pralka. 

W przypadku rezygnacji z kominka i zastosowaniu wentylacji mechanicznej, łazienkę można powiększyć w kierunku schodów i jadalni.

W każdej konfiguracji będzie ona maksymalnie funkcjonalna, a jej centralne położenie zapewni łatwy dostęp z każdego miejsca parteru.

powierzchnia z jadalnią: 25,8 m²

Kuchnia to serce domu, dlatego w tej wersji domu połączona jest z jadalnią. Przylega do niej też spiżarka o powierzchni 2,5 m², przez którą można przejść z garażu.

Kolejne zalety to: wygodny układ układ w kształcie litery L, długa ściana na wysoką zabudowę i możliwość umieszczenia urządzeń w różnych miejscach blatu, bezpośrednie wyjście na ogród.

Światło dzienne wpada przez duże okno umieszczone nad blatem kuchennym i przez okno balkonowe.

Jeśli lubimy kuchnię oddzieloną od pokoju – wystarczy dołożyć wygodną i modną wyspę lub kuchenny barek. 

powierzchnia z kuchnią: 25,8 m²

W jadalni podstawą jest duży stół. Fajnie jest też siedząc przy stole oglądać przyrodę za oknem. To wszystko znajdziecie w Domu Optymalnym. 

Tu jest miejsce do biesiadowania, rozmów, śmiechu, wspólnej zabawy, przyjmowania gości.

Latem wystarczy otworzyć okno balkonowe żeby poczuć się jak na pikniku. Zimą zza stołu widać ogień płonący w kominku. Razem z kuchnią jadalnia tworzy otwartą przestrzeń dzienną, sprzyjającą rodzinnej wspólnocie.

Ale ta część może też wyglądać inaczej – optymalnie – tak, jak lubisz najbardziej.

powierzchnia: 13,3 m²

To może być miejsce do pracy, pokój gościnny, osobny pokój dla dorosłego dziecka lub starszego rodzica.

Można też zupełnie z niego zrezygnować na rzecz większego salonu, powiększenia przedpokoju czy wygospodarowania pomieszczenia gospodarczego z np. z pompą ciepła, garderobą czy pralnią. 

Bo Dom Optymalny jest elastyczny i dostosowuje swoje wnętrza do potrzeb konkretnej rodziny. 

powierzchnia: 2,5 m²

Spiżarnia stanowi bufor między zimnym garażem a ciepłą kuchnią. Nie jest ogrzewana, nie dochodzi do niej dzienne światło więc stanowi idealne miejsce do przechowywania. 

Drzwi przesuwne nie zabierają powierzchni, a dzięki temu, że znajdują się po obu stronach, droga przejścia z zakupami do kuchni jest krótka.

Jeśli nie potrzebujesz spiżarni możesz z niej zrezygnować, przerobić na pomieszczenie gospodarcze czy schowek. 

powierzchnia: 22 m²

Wiele światowych firm ma swój początek w garażu. Nasz jednostanowiskowy garaż w bryle budynku jest więc tak pomyślany, że można go łatwo przerobić na warsztat, dodatkowy pokój z osobnym wejściem lub pokój gościnny.

Jeśli jednak chcemy mieć prawdziwy garaż – w tym jest dość miejsca na auto, wnękę na półki, liczniki czy podłączenia mediów. 

Z garażu można wejść do przedpokoju lub, przez spiżarnię, bezpośrednio do kuchni. Jeśli mamy samochód elektryczny – możemy go tu łatwo i oszczędnie naładować poprzez stację ładującą, połączoną z panelami PV, zamontowanymi na dachu.

powierzchnia łączna: 67 m²

Piętro to przestrzeń prywatna, w której wydzielono 4 sypialnie oraz duży, centralnie położony pokój kąpielowy. Dodatkową powierzchnią są 2 zadaszona balkony, na które prowadzą drzwi z każdego wnętrza. Mogą stanowić one przedłużenie pokoi.

Zarówno pomieszczenia jak i  klatka schodowa doświetlone są oknami dachowymi.  

Układ wnętrz można modyfikować, zmieniając rozkład, przeznaczenie czy liczbę pomieszczeń.

powierzchnia: 5,6 m²

Schody na piętro łączą się z  przedpokojem, z którego drzwi prowadzą do poszczególnych prywatnych pokoi i łazienki.

Schody można zabezpieczyć barierką lub wykonać dodatkową podłogę nad ich częścią (parterem). Ciekawe są na przykład szklane, przezierne podłogi lub siatki, tworzące coś w rodzaju hamaku. 

Dzięki oknu dachowemu przedpokój jest jasny.

powierzchnia: 16,4 m²

Sypialnia rodziców mieści podwójne łóżko, szafy lub komody. Duże okno prowadzi na zadaszony balkon. Dostarcza ono również światło dzienne. 

Podniesiona ścianka kolankowa sprawia, że przestrzeń pod skosami jest funkcjonalna. Nie musimy się bać, że wstając rano z łóżka napotkamy na drodze sufit.

powierzchnia: 14,4 m²

Pokoje dziecięce służą jednocześnie do zabawy, pracy i odpoczynku, dlatego ważne jest ich dobre zorganizowanie i położenie względem stron świata. 

powierzchnia: 12,1 m²

W drugiej sypialni dziecięcej jest miejsce do spania, przechowywania i do pracy. 

Pokój jest jasny, doświetlony oknem balkonowym i dachowym. 

Dom Optymalny “rośnie” wraz z rodziną i nawet w trakcie mieszkania można łatwo zmienić jego układ wyburzając lub dostawiając ściankę. Kiedy dzieci są małe – mogą mieć jedną dużą, wspólną przestrzeń do zabawy, kiedy dorastają i potrzebują więcej prywatności – można wydzielić dla nich osobne pokoje. 

powierzchnia: 10,1 m²

W drugiej sypialni dziecięcej jest miejsce do spania, przechowywania i do pracy. 

Pokój jest jasny, doświetlony oknem balkonowym i dachowym. 

Dom Optymalny “rośnie” wraz z rodziną i nawet w trakcie mieszkania można łatwo zmienić jego układ wyburzając lub dostawiając ściankę. Kiedy dzieci są małe – mogą mieć jedną dużą, wspólną przestrzeń do zabawy, kiedy dorastają i potrzebują więcej prywatności – można wydzielić dla nich osobne pokoje. 

Treść Zakładki

powierzchnia: 8,4 m²

Łazienka czyli miejsce, gdzie dbamy o siebie, więc jest tu wszystko, co potrzebne – duża wanna pod skosami i oknami dachowymi, umywalki, prysznic, WC. 

Łazienka jest centralnie zlokalizowana i przylega do wszystkich pokoi. Dzięki oknom dachowym jest jasna, a podniesiona ścianka kolankowa sprawia, że przestrzeń pod skosem jest funkcjonalna.

Układ i wyposażenie pomieszczenia można dowolnie zmienić, zgodnie z własnymi preferencjami.

powierzchnia: 20,4 m²

Wierzcie nam, fajnie jest mieć zadaszony balkon. Daje on poczucie bezpieczeństwa i intymności. 

Balkony zostały zadaszone, żeby stanowić przedłużenie przylegających do nich pokoi. Jesteśmy na zewnątrz, a jakbyśmy wciąż byli w środku. Możemy z nich korzystać w czasie deszczu, a w upalne dni dają przyjemny cień. Zadaszenie balkonów chroni też pomieszczenia przed przegrzaniem.

Jeśli ktoś nie lubi balkonów – można je zabudować powiększając tym samym pokoje na piętrze.

Oglądasz Dom Optymalny w wersji 158 m².

Zobacz inne wielkości Domu Optymalnego: 108 m² | 129