powierzchnia łączna: 78,4 m²
Parter to przestrzeń wspólna, gdzie spotykają się domownicy i goście. Zaplanowany został wokół wewnętrznego trzonu, który mieści łazienkę i kominek. Wszystkie pomieszczenia łączą się ze sobą, a wiszące schody dzielą wnętrze na strefy. Duże okna balkonowe otwierają je na ogród.
Centralnie umieszczone wejście sprawia, że komunikacja jest krótka, a każdy wchodzący na piętro ma szansę spotkać się z osobami, przebywającymi na parterze domu.
Podział parteru można dowolnie modyfikować względem stron świata, dostępu światła dziennego i potrzeb domowników.
powierzchnia: 6,8 m²
Wejście do domu to ważna strefa; to tu już od progu możemy poczuć się u siebie. Przy wyjściu z domu całej rodziny wygoda i przestrzeń to sprawa nadrzędna. Dlatego w prostokątnym przedpokoju znalazło się miejsce na dużą szafę, lustro, szafkę na buty i inne drobiazgi.
Z przedpokoju drzwi prowadzą bezpośrednio do kuchni (co jest istotne, gdy wracamy z zakupów) lub, na wprost, do strefy dziennej.
Możliwe jest też zrezygnowanie z gabinetu i powiększenie przedpokoju np. o dużą garderobę, przeniesienie w to miejsce łazienki bądź powiększenie pokoju dziennego.
powierzchnia: 19,2 m²
Duża, jasna przestrzeń dzienna z oknem balkonowym wychodzącym na ogród to miejsce relaksu dla całej rodziny. Jest tu wygodna kanapa, fotele i szafka RTV. Ażurowe schody wiszące oddzielają pokój dzienny od jadalni. Można również pod nimi wygospodarować miejsce na przechowywanie, bibliotekę itp.
Pokój dzienny wraz z komunikacją i schodami to ponad 32 m²!
Sercem przestrzeni dziennej jest kominek. Dzięki narożnej formie promieniuje na wypoczywających domowników, ale też dociepla schody i jadalnię.
Możliwa jest oczywiście rezygnacja z gabinetu i powiększenie salonu o jego dowolną część. W czasie ładnej pogody można powiększyć pokój dzienny o przylegający do niego taras.
powierzchnia: 1,8 m²
Łazienka w tej wersji domu mieści niezbędne sprzęty – WC i umywalkę oraz piec gazowy. To wersja minimum, wystarczy jednak przesunąć ściankę kuchenną i uzyskamy miejsce na prysznic lub pralkę.
Inwestorzy decydujący się na ogrzewanie pompą ciepła nie potrzebują piecyka gazowego. W przypadku rezygnacji z kominka i zastosowaniu wentylacji mechanicznej, łazienkę można jeszcze powiększyć w kierunku schodów i jadalni.
W każdej konfiguracji będzie ona funkcjonalna, a jej centralne położenie zapewni łatwy dostęp z każdego miejsca parteru.
powierzchnia: 14,5 m²
Kuchnia to serce domu, dlatego w tej wersji jest wyjątkowo przestronna i dobrze zaplanowana.
Po pierwsze – wejście z korytarza i układ w kształcie litery L jest wygodny i funkcjonalny. Wnęka na wysoką zabudowę pomieści wszystko, co potrzebne.
Po drugie – światło dzienne wpada przez duże okno umieszczone nad blatem kuchennym, na którym przewidziano niezbędne sprzęty i przestrzenie robocze. Ich układ można dowolnie modyfikować.
Po trzecie – połączenie z jadalnią tworzy jedną wspólną przestrzeń kulinarną. Jeśli jednak lubimy kuchnię oddzieloną od pokoju – wystarczy zamontować w przejściu drzwi lub przedłużyć ścianki działowe. I gotowe!
powierzchnia: 14,0 m²
W jadalni podstawą jest duży stół. Zamieszczą się również komody czy kredens. Fajnie jest też siedząc przy stole oglądać przyrodę za oknem. Tu jest miejsce do biesiadowania, rozmów, śmiechu, wspólnej zabawy.
Latem wystarczy otworzyć okno balkonowe żeby poczuć się jak na pikniku. Zimą zza stołu widać ogień płonący w kominku.
Jeśli wolisz, możesz oddzielić kuchnię od jadalni wyspą lub pełną ścianką z drzwiami.
Optymalnie – tak, jak lubisz najbardziej.
powierzchnia: 9,1 m²
To może być miejsce do pracy, pokój gościnny, osobny pokój dla dorosłego dziecka lub starszego rodzica.
Można też zupełnie z niego zrezygnować na rzecz większego salonu, powiększenia przedpokoju czy wygospodarowania pomieszczenia gospodarczego z garderobą, pralnią czy jednostką wewnętrzną pompy ciepła.
Bo Dom Optymalny jest elastyczny i dostosowuje swoje wnętrza do potrzeb konkretnej rodziny.
powierzchnia łączna: 51,5 m²
Piętro to przestrzeń prywatna, w przypadku rodziny 2+2 podzielona na 3 osobne pomieszczenia oraz łazienkę. Dodatkową powierzchnią jest zadaszony balkon, na który prowadzą drzwi z sypialni i łazienki. Mogą stanowić one przedłużenie pomieszczeń, letnią suszarnię itp.
Zarówno pomieszczenia jak i klatka schodowa doświetlone są oknami dachowymi.
Układ wnętrz można modyfikować, zmieniając rozkład, przeznaczenie czy liczbę pomieszczeń.
powierzchnia: 4,6 m²
Schody na piętro łączą się z przedpokojem, z którego drzwi prowadzą do poszczególnych prywatnych pokoi i łazienki.
Schody można zabezpieczyć barierką lub wykonać dodatkową podłogę nad ich częścią (nad parterem). Ciekawe są na przykład szklane, przezierne podłogi lub siatki, tworzące coś w rodzaju hamaku.
Dzięki oknu dachowemu przedpokój jest jasny.
powierzchnia: 16,1 m²
Sypialnia rodziców mieści podwójne łóżko, szafę, biurko lub toaletkę. Duże okno dostarcza światło dzienne.
Podniesiona ścianka kolankowa sprawia, że przestrzeń pod skosami jest funkcjonalna. Nie musimy się bać, że wstając rano z łóżka napotkamy na drodze sufit.
Sypialnię rodziców można usytuować również po drugiej stronie domu – wówczas będzie miała ona wyjście na balkon.
powierzchnia: 13,7 m²
Pokoje dziecięce służą jednocześnie do zabawy, pracy i odpoczynku, dlatego ważne jest ich dobre zorganizowanie i położenie względem stron świata.
Okno dachowe i balkonowe zapewniają dużo dziennego światła. Wystrój może być różny w zależności od wieku dziecka, ale zawsze zmieści się tu łóżko, szafa na ubrania, zabawki i skarby, a także stolik lub biurko. Reszta zależy od pomysłowości i zainteresowań lokatora.
Podział piętra można zmieniać w zależności od potrzeb i liczby mieszkańców. Możliwa jest również rezygnacja zamiana położenia z sypialnią.
powierzchnia: 7,8 m²
W drugiej sypialni dziecięcej łóżko umieszczono pod skosem, żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Dzięki temu znalazło się miejsce na biurko i przechowywanie.
Pokój jest jasny doświetlony oknem balkonowym i dachowym.
Aranżację pokoi można zmieniać w zależności od potrzeb i liczby mieszkańców. Możliwa jest również rezygnacja z balkonu i powiększenie pokoju o 6,9 m².
powierzchnia: 6,3 m²
Łazienka czyli miejsce, gdzie dbamy o siebie, więc jest tu wszystko, co potrzebne – duża wanna pod skosem, prysznic, umywalki, WC, a także pralka.
Pranie to czysta przyjemność, jeśli można je wysuszyć na powietrzu – a z łazienki na balkon tylko kilka kroków.
Ostateczne rozmieszczenie sprzętów zawsze jest omawiane z przyszłymi lokatorami i dostosowywane do ich preferencji.
powierzchnia: 8,5 m²
Wierzcie nam, fajnie jest mieć zadaszony balkon. Daje on poczucie bezpieczeństwa i intymności.
Balkon został zadaszony, żeby stanowić przedłużenie przylegających do nich pomieszczeń. Jesteśmy na zewnątrz, a jakbyśmy wciąż byli w środku. Możemy z niego korzystać w czasie deszczu, a w upalne dni dają przyjemny cień. Zadaszenie balkonów chroni też pomieszczenia przed przegrzaniem.
Jeśli ktoś nie lubi balkonu – można go zabudować powiększając tym samym łazienkę i sypialnię na piętrze.